KOCAELİ ARTVİNLİLER
KÜLTÜR ve DAYANIŞMA DERNEĞİ
Bizler Kocaeli'de yaşayan Artvinli kardeşlerimizi bira araya getirmek, birlik ve beraberliklerini pekiştirmek ve geliştirmek... Devamı
 
Derneğimiz
Hakkımızda
Dernek Tüzüğü
Başkanın Mesajı
Artvin Hakkında
Dernek Yönetimi
Başkanlarımız
Kadın Kolları
Denetleme Kurulu
Dernek Üyeleri
Danışma Kurulu
Üyelik Başvurusu
 
 
Başkanın Mesajı

       Mikail ALYONCU
                Dernek Başkanı

 

Sevgili Hemşehrilerim;

Malum olduğu üzere, ülkemizin en çok göç veren kentlerinden biri Artvin, en çok göç alan kentlerinden biri de Kocaeli’dir.

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi) döneminde savaşa ve siyasi nedenlere dayalı göçün yerini, yakın tarihimizde ekonomik nedenlere dayanan göçler almış, çok sayıda Artvinli gelişmiş ve sanayileşmiş kentlere ve Kocaeli’ye göç etmiştir.

Bu göç o kadar artmıştır ki, Artvin’in kırsal bölgelerinde genç nüfus hemen hemen kalmamış, hatta bazı köyler, yaylalar metruk hale gelmiştir.

Genç nüfusun kalmadığı memleketimizde toplumsal dayanışma ve kaynaşmayı, geçmişle olan bağı sağlayan gelenek ve göreneklerimiz yok olmaya yüz tutmuştur.

Göç ve kentleşme, para ve materyalizme dayalı kent hayatı, gelenek ve göreneklerimizi adeta yutmuş, gelenek, görenek ve toplumsal dayanışmanın yerini maalesef para almıştır.

Bu nedenledir ki, göç edip memleketlerinden ayrı yaşamak zorunda kalan biz Artvinliler yaşadığımız kenti sevmek, kentimizin sorunlarına duyarlı yaklaşmak ve sorunları çözme noktasında katkı sunmakla birlikte, gönlümüzün yarısını bıraktığımız Artvin’in, gelenek, göreneklerimizin ve toplumsal dayanışmanın yaşatılması için, Kocaeli’yi ve Artvin’i yaşamak ve yaşatmak için derneğimizi kurduk ve çalışmalarımızı yapıyoruz.

Bizler Kocaeli’de yaşayan Artvinli kardeşlerimizi bira araya getirmek, birlik ve beraberliklerini pekiştirmek ve geliştirmek, maddi ve manevi sorunlarını çözmek, geleceğimizi ve geleneğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamaları, Artvin’e yakışır şekilde yetişmeleri, Kocaeli’ye Artvin’e, ülkemize ve dünyaya faydalı bireyler olmalarını sağlamak için sizlerle birlikte el ele, omuz omuza çalışmak istiyoruz.

Bir gönül birlikteliği amaçlayan derneğimizde dünya görüşü ne olursa olsun, hangi ideolojiyi benimsese benimsesin, Artvin ve Kocaeli ortak kimliğinde bir arada olmaya çalışan tüm insanların bir araya gelmesini, birlik ve beraberlikle ülkemize ve kültürümüze önemli değerler kazandırmasını istiyoruz. Geniş kitlelere hitap etmeyen hiçbir sivil toplum kuruluşunun uzun ömürlü olamayacağı, artarak güçlenebileceğimizin, güçlendikçe birleşeceğimizin bilinciyle hep beraber olmak, birbirimizin elinden tutarak yücelmek, yüceltmek istiyoruz.

Unutmayalım ki, gelenek ve görenekler kırsalda yaşar. Yoğun veren Artvin kırsalında genç nüfusun kalmaması nedeniyle artık yaşatılamayan geleneklerimizi Kocaeli’de ve diğer kentlerde yaşatamazsak, korkarım ki bu gelenekleri Artvin’de de yaşayamayacağız.

Bu nedenlerdir ki, büyüklerin çocuklarını geleneklerini, aktarması, yaşatması kendimiz için yapabileceğimiz en güzel şeylerden birisi olacaktır.

Bizler Artvin kültürünü yaşatırken, Kocaeli’nin kendi kentimiz olduğu bilinci ile hareket etiğimizi, Kocaeli’yi Artvin’den farklı görmediğimizi daha iyi ifade edebilmek için “Artvinliler” “Kocaeli Artvin” diyoruz.

Çünkü biliyoruz ki, “Kocaeli Artvin’dir, Artvin Türkiye’dir”.

Sevgilerimle…

Anasayfa Site Haritası  İletişim  Atak Mail
Web Tasarım & Hosting
Atak Teknoloji